Aplikace botulotoxinu


Co je to botulotoxin?

Botulotoxin A je látka produkována bakterií Clostridium botulinum, který uvolňuje křeče svalů a tím odstraňuje mimické vrásky. Výsledkem injekce botulotoxinu je omezení činnosti mimického svalstva, vyhlazení vrásek a zabránění vzniku nových nebo alespoň omezení prohlubování stávajících vrásek.

V jakých oblastech se používá léčba botulotoxinem?

Botulotoxin se aplikuje zejm. k vyhlazení příčných vrásek mezi obočím, tzv. glabelly, k léčbě horizontálních vrásek čela a k odstranění vějířovitých vrásek kolem očí.

Jak probíhá zákrok?

Botulotoxin se používá k redukci vrásek od smíchu, k uvolnění vrásek od mračení nad kořenem nosu a k redukci vrásek na čele. Zákrok je krátký a téměř bezbolestný. Před injekcí se může oblast vpichu znecitlivět anestetickou mastí. Po dezinfekci kůže se inzulinovou jehličkou aplikuje botulotoxin.

Jaký má injekce botulotoxinu účinek?

Po zákroku může být pokožka krátkodobě mírně zarudlá a oteklá. Po 14 dnech je účinek ideální a dále trvá 4 - 6 měsíců. Zákrok je možné opakovat, minimální odstup mezi aplikacemi jsou 3 měsíce, optimální je jedna aplikace ročně.

Důležité informace:

Po injekci je třeba zůstat asi 4 hodiny ve vertikální poloze, procvičovat příslušné mimické svaly, nesahat na ošetřená místa, nemnout a nemasírovat, nepoužívat krémy, make-up, odličovadla a dodržovat klidový režim. Další dva dny necvičit, minimálně se dotýkat ošetřeného místa, nevystavovat se teplotním extrémům (sauna, solárium, mráz atd.), nevystavovat se změnám atmosférického tlaku (letadlo). Po dobu 2 týdnů nechodit na kosmetické masáže a tepelné procedury, nepodstupovat zubní ošetření a nechodit na laser, epilace, radiofrekvence apod.

Aplikace botulotoxinu Aplikace botulotoxinu